Valdinox logo

Funkcjonalna kuchnia – prosta metamorfoza w Twoim mieszkaniu

Odpowiednia organizacja kuchni pozwala nie tylko zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz energii podczas gotowania, ale również zapewnia schludny wygląd wnętrza i komfort korzystania z tej przestrzeni. Jak rozplanować kuchenne sprzęty, naczynia i akcesoria, aby cieszyć się wygodną oraz funkcjonalną kuchnią?

Dobra organizacja kuchni na wyciągnięcie ręki

Funkcjonalna kuchnia wymaga przygotowań oraz dobrego przemyślenia rozmieszczenia sprzętów i wszystkich akcesoriów. Czy bez remontu oraz dużego nakładu pracy możesz odświeżyć wnętrze swojej kuchni? Zdecydowanie warto spróbować, dlatego sprawdź plan działań, które przybliżą Cię do dobrze zorganizowanej przestrzeni kuchennej.

Organizacja kuchni, czyli wielkie sprzątanie

Na początek przyjrzyj się temu, co masz w kuchni i zastanów się, z czego najczęściej korzystasz. Posegreguj sprzęty, naczynia czy akcesoria na te, których rzeczywiście używasz każdego dnia, te potrzebne sporadycznie i te, które są całkowicie zbędne. Przedmioty z ostatniej grupy, których nie używasz, a jedynie zajmują miejsce, powinny zniknąć z kuchni. Jak się ich pozbyć? Skorzystaj z grup wymiany albo odsprzedaj niepotrzebne elementy wyposażenia.

Następnie zastanów się, jakie naczynia i akcesoria kuchenne ułatwiłyby Ci gotowanie i przygotuj na nie miejsce. Zamiast licznych naczyń, które trudno będzie poukładać w szafkach postaw na zestaw garnków, na których możesz polegać w każdej sytuacji. Garnki VALDINOX wykonywane są z pomocą nowoczesnych metod, dzięki czemu są bardzo trwałe i wytrzymałe. Wybór właściwych naczyń ułatwią Ci gotowe kolekcje Volcano czy Aurum, spośród których wybierzesz sprzęty do swojej kuchni. Skompletuj zestaw garnków idealny do swoich potrzeb!

Funkcjonalna kuchnia

Zestaw garnków i patelni z kolekcji VALDINOX Volcano

Funkcjonalna kuchnia – jak rozplanować przestrzeń?

Odpowiednie rozmieszczenie sprzętów podnosi komfort gotowania i skraca czas przygotowywania ulubionych dań czy wypieków. Kluczem do sukcesu jest oczywiście trójkąt roboczy, czyli umiejscowienie najważniejszych kuchennych sprzętów na wierzchołkach trójkąta.

Przeczytasz o nim więcej w artykule: Aranżacja funkcjonalnej kuchni.

Ważnym elementem jest również odpowiednie oświetlenie. Zastosowanie świateł LED wewnątrz szafek i bezpośrednio nad blatem pozwoli na energooszczędne gotowanie oraz stworzy niesamowity klimat wnętrza.

W zależności od wielkości pomieszczenia możesz zdecydować się na jednorzędowy lub dwurzędowy układ kuchni. W małych przestrzeniach lepiej sprawdzi się kuchnia jednorzędowa, ustawiona wzdłuż jednej ściany. Ten wariant nie pozwala na trójkąt ergonomiczny, a schemat pracy zmienia się w liniowy. Wybierając ten układ, dobrze przemyśl miejsca na przechowywanie sprzętów oraz innych artykułów. Mała przestrzeń robocza wymaga dobrego zaplanowania, by gotowanie było wygodne.

Kuchnia dwurzędowa w układzie równoległym pozwala na swobodne poruszanie się pomiędzy szafkami i blatami, co znacząco poprawia komfort pracy. Pozwala także na wygodne rozmieszczenie wszystkich niezbędnych produktów i ulubionych sprzętów AGD. Zaprojektuj układ tak, aby komfortowo używać wyposażenia zgodnie ze swoimi potrzebami – ze swobodnym dostępem do blendera kielichowego, termomixa czy ekspresu do kawy. Niezależnie od tego, który układ będzie lepszy dla Twojej kuchni, w jej zorganizowaniu pomogą Ci poniższe wskazówki. Co koniecznie musisz wziąć pod uwagę?

Organizacja szafek i szuflad

Ogromne znaczenie podczas gotowania i innych kulinarnych wyzwań ma organizacja szafek w kuchni. Ważną zasadą ergonomii w kuchni jest podział wnętrza na 5 stref, które powinny być rozlokowane obok siebie, zazwyczaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara (lub w kierunku przeciwnym dla osób leworęcznych). Planując układ kuchni, wyznacz przestrzeń na: przechowywanie, przygotowanie, zapasy, gotowanie i pieczenie, zmywanie. Taki podział przestrzeni pozwoli zminimalizować konieczność chodzenia, obracania i schylania czy podnoszenia. Proces przygotowywania dania stanie się wygodniejszy.

Wyznacz półki na suche produkty żywnościowe, takie jak: kasze, mąki, makarony czy artykuły w puszkach i inne smakołyki z domowej spiżarki. Ustawiaj je datami ważności oraz pamiętaj o regularnym weryfikowaniu. Strefy przechowywania to także miejsca na garnki, sztućce, kubeczki i talerze, a także domowe AGD. Dobrze, aby znajdowały się na odpowiedniej wysokości, a także blisko do kuchenki i zlewu. W wiszących szafkach wygodnie jest przechowywać talerze i kubki – możliwie blisko czajnika czy kuchenki. Cięższe garnki i patelnie, podobnie jak artykuły żywnościowe, rozmieść w niższych szafkach albo szufladach cargo.

Organizacja szafek w kuchni

Przemyśl odpowiednie ustawienie garnków i patelni, aby wygodnie z nich korzystać. Planując wyposażenie kuchni, pomyśl o wyborze uniwersalnego kompletu naczyń, który sprawdzi się na wszystkich rodzajach kuchenek i doskonale przewodzi ciepło. Weź też pod uwagę ergonomiczne uchwyty oraz dopasowane pokrywki, które ułatwią zachowanie porządku w szafkach. Znajdziesz je np. w kolekcji VALDINOX Volcano. Przemyślana organizacja szuflad w kuchni pozwoli Ci na łatwe znalezienie potrzebnych sprzętów – obieraczki, wyciskacza do czosnku czy dziadka do orzechów.

Organizacja szuflad w kuchni

Jak rozmieścić sprzęty w kuchni?

Podczas analizy ustawienia sprzętów koniecznie weź pod uwagę dostępność gniazdek i przestrzeni. Niektóre sprzęty, takie jak lodówka czy piekarnik, będą wymagały stałego dostępu energii, podobnie jak mniejsze akcesoria, z których korzystasz każdego dnia, np. czajnik albo ekspres do kawy.

Inne pomoce kuchenne będą wyciągane od czasu do czasu (np. blender czy opiekacz), wymagając jednak odpowiedniej przestrzeni roboczej i miejsca przechowywania. Znajdź odpowiednią półkę na takie sprzęty, dzięki czemu łatwo je znajdziesz, a następnie schowasz, kiedy przestaną być potrzebne. Dzięki temu unikniesz wrażenia nieporządku w kuchni.

Hello world SEO HTML
Wyłączny przedstawiciel:

Altom sp. z o.o. Sp.k.
Ul. Roosevelta 116a
62-200 Gniezno

Nagrody
Dobra firma ValdinoxDobra firma Valdinox
Partnerzy
chevron-down